Nichicon UPB1A332MHD1TO
UPB1A332MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPB1A332MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPB1A332MHD1TO.pdf
Availability of UPB1A332MHD1TO
QUANTITY
UPB1A332MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1A332MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPB1A332MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1A332MHD1TO
Related LinksUPB1A33, UPB1A332MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1A332MHD1TO Details Description
Related parts for UPB1A332MHD1TO
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 575MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A TUMD2 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf