Vishay/Dale RNC55J3053BSRE6
RNC55J3053BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3053BSRE6
Brief Description
RES 305K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3053BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3053BSRE6
QUANTITY
RNC55J3053BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3053BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3053BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3053BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3053BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3053BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3053BSRE6
IDC CABLE - AKR40B/AE40G/APK40B datasheet.pdf
CABLE MMCX R/A PLUG-SMA JACK 48" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED 7-SEG 7.6MM CA YLW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP VERT HDR NOPEG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
MOTION SENSOR IONIZER 120V datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
EXTENSION FEED PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf