Vishay/Dale RNC55J3053BSRSL
RNC55J3053BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3053BSRSL
Brief Description
RES 305K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3053BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3053BSRSL
QUANTITY
RNC55J3053BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3053BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3053BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3053BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3053BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3053BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3053BSRSL
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048R/H1506TR 4" datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH TRI-ST 48-SSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1/4" 5.32" datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC LCD INTERFACE CELL 99SBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf