Recom Power RPP40-4815DW-1
RPP40-4815DW-1 picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4815DW-1
Brief Description
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-15VOUT
Datasheet Download
RPP40-4815DW-1.pdf
Availability of RPP40-4815DW-1
QUANTITY
RPP40-4815DW-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4815DW-1
Internal Part NumberEIS-RPP40-4815DW-1
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4815DW-1
Related LinksRPP40-4, RPP40-4815DW-1 Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4815DW-1 Details Description
Related parts for RPP40-4815DW-1
TERM BLK INSERTION BRIDGE 10POS datasheet.pdf