Vishay/Dale RNC55J3091FSRE6
RNC55J3091FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3091FSRE6
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3091FSRE6.pdf
Availability of RNC55J3091FSRE6
QUANTITY
RNC55J3091FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3091FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3091FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3091FSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3091FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3091FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3091FSRE6
IC OPAMP GP 25MHZ 8SO datasheet.pdf
IC ADC LP 5V 12-BIT SRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 6" X 3" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SURGE PROT 1/4WAVE DC GRND NF-NF datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf