Vishay/Dale RNC55J30R1BRRSL
RNC55J30R1BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J30R1BRRSL
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J30R1BRRSL.pdf
Availability of RNC55J30R1BRRSL
QUANTITY
RNC55J30R1BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J30R1BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J30R1BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J30R1BRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J30R1BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J30R1BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J30R1BRRSL
TERM BLOCK PCB 5.08MM 26POS BK datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TOOL FERRULE RAM INSRT .120-.149 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 20MHZ 8SOP-J datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 4" BK datasheet.pdf