Vishay/Dale RNC55J30R1BSB14
RNC55J30R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J30R1BSB14
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J30R1BSB14.pdf
Availability of RNC55J30R1BSB14
QUANTITY
RNC55J30R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J30R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J30R1BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J30R1BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J30R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J30R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J30R1BSB14
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC CLOCK DIFFDRV PLL DDR 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 6.5A 85 MOHM TH datasheet.pdf