Vishay/Dale RNC55J3102BSRE6
RNC55J3102BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3102BSRE6
Brief Description
RES 31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3102BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3102BSRE6
QUANTITY
RNC55J3102BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3102BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3102BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3102BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3102BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3102BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3102BSRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 9.1VWM 17.3VC SC74-6 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND YELLOW datasheet.pdf
1.25 W/B SINGLE PLG HSG 14CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
REPEATER POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf