Vishay/Dale RNC55J3102BSRE6
RNC55J3102BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3102BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3102BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3102BSRE6
QUANTITY
RNC55J3102BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3102BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3102BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3102BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3102BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3102BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3102BSRE6
SENSOR 15PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
REFLECTOR TAPE PHOTOELECT SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
IC COUNT/DECOD LED 4.5DIG 44PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 30W datasheet.pdf
27MM ECAM SINGLE CABLE ENTRY datasheet.pdf