Vishay/Dale RNC55J3120BSRSL
RNC55J3120BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3120BSRSL
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3120BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3120BSRSL
QUANTITY
RNC55J3120BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3120BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3120BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3120BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3120BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3120BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3120BSRSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR REED SWITCH SPST datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf