Vishay/Dale RNC55J3160FSRSL
RNC55J3160FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3160FSRSL
Brief Description
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3160FSRSL.pdf
Availability of RNC55J3160FSRSL
QUANTITY
RNC55J3160FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3160FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3160FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3160FSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3160FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3160FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3160FSRSL
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 1606 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SSD SLIMSATA IND 4GB 5V datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf