Vishay/Dale RNC55J33R2FRRSL
RNC55J33R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R2FRRSL
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R2FRRSL.pdf
Availability of RNC55J33R2FRRSL
QUANTITY
RNC55J33R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R2FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R2FRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R2FRRSL Details Description
Related parts for RNC55J33R2FRRSL
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE DE VERT datasheet.pdf
IC BATT PROTECT 2-4CELL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf