Vishay/Dale RNC55J3441DSRSL
RNC55J3441DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3441DSRSL
Brief Description
RES 3.44K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3441DSRSL.pdf
Availability of RNC55J3441DSRSL
QUANTITY
RNC55J3441DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3441DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3441DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.44k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3441DSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3441DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3441DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3441DSRSL
RES SMD 10.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 19.94MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS T/H datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY W/VCOM AMP 48TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf