Vishay/Dale RNC55J3442BSB14
RNC55J3442BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3442BSB14
Brief Description
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3442BSB14.pdf
Availability of RNC55J3442BSB14
QUANTITY
RNC55J3442BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3442BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3442BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3442BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3442BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3442BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3442BSB14
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB CP datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf