Vishay/Dale RNC55J3480BSRSL
RNC55J3480BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3480BSRSL
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3480BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3480BSRSL
QUANTITY
RNC55J3480BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3480BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3480BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3480BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3480BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3480BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3480BSRSL
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOLDR SLV .275" IMM RES W/LEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT GRN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf