Vishay/Dale RNC55J3481BRB14
RNC55J3481BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3481BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3481BRB14.pdf
Availability of RNC55J3481BRB14
QUANTITY
RNC55J3481BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3481BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3481BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3481BRB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3481BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3481BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J3481BRB14
BOX ABS GRAY 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
RES 500 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECPT 9POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 2GB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf