Yageo RT0402BRE07680RL
RT0402BRE07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07680RL
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07680RL.pdf
Availability of RT0402BRE07680RL
QUANTITY
RT0402BRE07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07680RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07680RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07680RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07680RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07680RL
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 277MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf