Vishay/Dale RNC55J3481DSBSL
RNC55J3481DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3481DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3481DSBSL.pdf
Availability of RNC55J3481DSBSL
QUANTITY
RNC55J3481DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3481DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3481DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3481DSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3481DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3481DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3481DSBSL
IC MPU RESET CIRC 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMD datasheet.pdf
TXRX LIN 5V REG/WATCHDOG 20-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24V 2.08A 50W datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf