Vishay/Vitramon VJ0402D510FLXAC
VJ0402D510FLXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D510FLXAC
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D510FLXAC.pdf
Availability of VJ0402D510FLXAC
QUANTITY
VJ0402D510FLXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D510FLXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D510FLXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D510FLXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D510FLXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D510FLXAC Details Description
Related parts for VJ0402D510FLXAC
OPTOISO 2.5KV DARLINGTON 8-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
TAPE DBL COAT URETHANE 6"X5YD datasheet.pdf
RECT TWO PIECE COVER W/ ONE LED datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG 100' datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 40 OLIVE datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf