Vishay/Dale RNC55J34R8BSRSL
RNC55J34R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J34R8BSRSL
Brief Description
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J34R8BSRSL.pdf
Availability of RNC55J34R8BSRSL
QUANTITY
RNC55J34R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J34R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J34R8BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J34R8BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J34R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J34R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J34R8BSRSL
DUCTSLOT TYPF PVC ADH LGRY 6' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 8-PLEX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240QFP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf