Vishay/Dale RNC55J3562BSB14
RNC55J3562BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3562BSB14
Brief Description
RES 35.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3562BSB14.pdf
Availability of RNC55J3562BSB14
QUANTITY
RNC55J3562BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3562BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3562BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3562BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3562BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3562BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3562BSB14
BOOTSEAL 12MM BLACK HEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf