Vishay/Dale RNC55J3573BSRE6
RNC55J3573BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3573BSRE6
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3573BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3573BSRE6
QUANTITY
RNC55J3573BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3573BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3573BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3573BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3573BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3573BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3573BSRE6
TRANSFORMER AUDIO 50K/1.5K IMPED datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NAT 7.93"LX11.93"W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 610MA 120 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf