Vishay/Dale RNC55J3741BSRSL
RNC55J3741BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3741BSRSL
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3741BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3741BSRSL
QUANTITY
RNC55J3741BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3741BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3741BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3741BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3741BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3741BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3741BSRSL
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
5.08MM KK CRP TERM HSG 3CKT datasheet.pdf