Vishay/Dale RNC55J3743BSB14
RNC55J3743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3743BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3743BSB14.pdf
Availability of RNC55J3743BSB14
QUANTITY
RNC55J3743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3743BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3743BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3743BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3743BSB14
SWITCH MAGNETIC .5A 20-34AT datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 20-60V PNL MT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
22P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf