Vishay/Dale RNC55J3791BSRSL
RNC55J3791BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3791BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3791BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3791BSRSL
QUANTITY
RNC55J3791BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3791BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3791BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3791BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3791BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3791BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3791BSRSL
IC MICRO MONITOR LOW PWR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2KBIT SIDE 7-SMD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 190MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
LED 3MM PHOTOTRANS WATER CLR TH datasheet.pdf