Vishay/Dale RNC55J3792BSRE6
RNC55J3792BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3792BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3792BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3792BSRE6
QUANTITY
RNC55J3792BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3792BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3792BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3792BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3792BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3792BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3792BSRE6
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
VARISTOR 819V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1A 160 MOHM TH datasheet.pdf