Vishay/Dale RNC55J3801BSB14
RNC55J3801BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3801BSB14
Brief Description
RES 3.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3801BSB14.pdf
Availability of RNC55J3801BSB14
QUANTITY
RNC55J3801BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3801BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3801BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3801BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3801BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3801BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3801BSB14
DIODE GEN PURP 400V 30A DO203AB datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 33MH 17MA 26 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 170MA 4.81 OHM datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
40+40 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SGE1510-3-0580L-500MQD-200FQD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf