Vishay/Dale RNC55J3830BSB14
RNC55J3830BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3830BSB14
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3830BSB14.pdf
Availability of RNC55J3830BSB14
QUANTITY
RNC55J3830BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3830BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3830BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3830BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3830BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3830BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3830BSB14
MOSFET N-CH RF 12V 30MA SOT-143 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
RES 146 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf