Vishay/Dale RWR84S1820FSRSL
RWR84S1820FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1820FSRSL
Brief Description
RES 182 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1820FSRSL.pdf
Availability of RWR84S1820FSRSL
QUANTITY
RWR84S1820FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1820FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S1820FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)