Vishay/Dale RNC55J3830FSRSL
RNC55J3830FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3830FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3830FSRSL.pdf
Availability of RNC55J3830FSRSL
QUANTITY
RNC55J3830FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3830FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3830FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3830FSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3830FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3830FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3830FSRSL
IC REG LDO 5V 0.1A 8DMP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 48TSSOP datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR090F G (CUTS) datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf