Vishay/Dale RNC55J3831BSR36
RNC55J3831BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3831BSR36
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3831BSR36.pdf
Availability of RNC55J3831BSR36
QUANTITY
RNC55J3831BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3831BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3831BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3831BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3831BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3831BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3831BSR36
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
M20 X 1.5MM LOCK NUT TPE-LIGHT G datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
2.8MM RCPT HSG W SEAL 6CKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf