Vishay/Dale RNC55J3831FMBSL
RNC55J3831FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3831FMBSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3831FMBSL.pdf
Availability of RNC55J3831FMBSL
QUANTITY
RNC55J3831FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3831FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3831FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3831FMBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3831FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3831FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J3831FMBSL
RES 30.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf