Vishay/Dale RNC55J3832BSRSL
RNC55J3832BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3832BSRSL
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3832BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3832BSRSL
QUANTITY
RNC55J3832BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3832BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3832BSRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3832BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3832BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3832BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3832BSRSL
OSC XO 48.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf