Vishay/Dale RNC55J3881BSBSL
RNC55J3881BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3881BSBSL
Brief Description
RES 3.88K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3881BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3881BSBSL
QUANTITY
RNC55J3881BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3881BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3881BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3881BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3881BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3881BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3881BSBSL
CONN HEADER 4POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
IC SNGL/SER 12BIT GP D/A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.2A 8SOP datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 650VIMP SMD datasheet.pdf
PROTECTOR PROGRAMMABLE SLIC 112V datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 10V SMD datasheet.pdf