Vishay/Dale RNC55J38R3BSBSL
RNC55J38R3BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J38R3BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J38R3BSBSL.pdf
Availability of RNC55J38R3BSBSL
QUANTITY
RNC55J38R3BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J38R3BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J38R3BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J38R3BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J38R3BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J38R3BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J38R3BSBSL
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CABLE SEAL 20-15AWG GREEN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.5A TSMT8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf