Vishay/Dale RCL06125R62FKEA
RCL06125R62FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06125R62FKEA
Brief Description
RES SMD 5.62 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06125R62FKEA.pdf
Availability of RCL06125R62FKEA
QUANTITY
RCL06125R62FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06125R62FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06125R62FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06125R62FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06125R62FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06125R62FKEA Details Description
Related parts for RCL06125R62FKEA
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINRY COUNTR 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 6-UCSP datasheet.pdf
ARROWHEAD DOMED 50LB 6.3" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1000VDC datasheet.pdf