Vishay/Dale RNC55J3912BSB14
RNC55J3912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3912BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3912BSB14.pdf
Availability of RNC55J3912BSB14
QUANTITY
RNC55J3912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3912BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3912BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3912BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3912BSB14
CONN CAP 10POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 80MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
FERRITE BEAD 80 OHM 3.0A 1806 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
1.8 V to 5 V Auto-Zero, In-Amp with Shutdown IC datasheet.pdf