Vishay/Dale RNC55J3971BSRE6
RNC55J3971BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3971BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3971BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3971BSRE6
QUANTITY
RNC55J3971BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3971BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3971BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3971BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3971BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3971BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3971BSRE6
BATTERY PK 4.8V 110 MAH NICAD datasheet.pdf
IC USB LINE TERM EMI/ESD SC70-6 datasheet.pdf
Crystal 65.5360kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.1A IPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.7A SC-70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
38+38 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 12W datasheet.pdf