Vishay/Dale RNC55J3982BSB14
RNC55J3982BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3982BSB14
Brief Description
RES 39.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3982BSB14.pdf
Availability of RNC55J3982BSB14
QUANTITY
RNC55J3982BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3982BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3982BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3982BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3982BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3982BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3982BSB14
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONTROL PWR RELAY OUT CHASSIS MT datasheet.pdf
SCREW JACK FOR MOD TO T-STRUTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf