Vishay/Dale RNC55J3982BSB14
RNC55J3982BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3982BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3982BSB14.pdf
Availability of RNC55J3982BSB14
QUANTITY
RNC55J3982BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3982BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3982BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)