Vishay/Dale RNC55J3992BSB14
RNC55J3992BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3992BSB14
Brief Description
RES 39.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3992BSB14.pdf
Availability of RNC55J3992BSB14
QUANTITY
RNC55J3992BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3992BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3992BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3992BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3992BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3992BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3992BSB14
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16CDIP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 10POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
25.4MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf