Vishay/Dale RNC55J4002BSRE6
RNC55J4002BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4002BSRE6
Brief Description
RES 40K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4002BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4002BSRE6
QUANTITY
RNC55J4002BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4002BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4002BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4002BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4002BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4002BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4002BSRE6
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
TIMER 6 DIGIT 2.25" 120VAC RED datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 150 OHM 18SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf