Vishay/Dale RNC55J4010FSBSL
RNC55J4010FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4010FSBSL
Brief Description
RES 401 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4010FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4010FSBSL
QUANTITY
RNC55J4010FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4010FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4010FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)401
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4010FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4010FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4010FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4010FSBSL
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
GDT 800V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 40POS datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf