Vishay/Dale RNC55J4020FSRSL
RNC55J4020FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020FSRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4020FSRSL
QUANTITY
RNC55J4020FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4020FSRSL
JUMPER-H2728TR/C2064R/H2728TR 8" datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.7A 4-WLCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 700W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf