Vishay/Dale RNC55J4021BSRSL
RNC55J4021BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4021BSRSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4021BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4021BSRSL
QUANTITY
RNC55J4021BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4021BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4021BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4021BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4021BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4021BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4021BSRSL
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 6MSPS 36SSOP datasheet.pdf
KIT EVAL PSOC I2C TO USB datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODEM PCB MOUNTING DUAL BAND datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/PAR 64LQFP datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf