Vishay/Dale RNC55J4022FMBSL
RNC55J4022FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4022FMBSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4022FMBSL.pdf
Availability of RNC55J4022FMBSL
QUANTITY
RNC55J4022FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4022FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4022FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4022FMBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4022FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4022FMBSL Details Description
Related parts for RNC55J4022FMBSL
CONN PLUG 3POS AWG26 STRAIGHT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C PIN 5" RBW 11/26 JP datasheet.pdf