Vishay/Dale RNC55J4022FSRSL
RNC55J4022FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4022FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4022FSRSL.pdf
Availability of RNC55J4022FSRSL
QUANTITY
RNC55J4022FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4022FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4022FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4022FSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4022FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4022FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4022FSRSL
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 186 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf