Vishay/Dale RNC55J4023BSBSL
RNC55J4023BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4023BSBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4023BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4023BSBSL
QUANTITY
RNC55J4023BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4023BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4023BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4023BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4023BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4023BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4023BSBSL
IC RESET GEN 3.08V VTH SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 13.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V Y5U 2220 datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PINS datasheet.pdf