Vishay/Dale RNC55J4070BSB14
RNC55J4070BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4070BSB14
Brief Description
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4070BSB14.pdf
Availability of RNC55J4070BSB14
QUANTITY
RNC55J4070BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4070BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4070BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4070BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4070BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4070BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4070BSB14
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO15 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.195" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
F39-JC1B-D datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf