Vishay/Dale RNC55J4073BSRE6
RNC55J4073BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4073BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 407K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4073BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4073BSRE6
QUANTITY
RNC55J4073BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4073BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4073BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4073BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4073BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4073BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4073BSRE6
IC SCAN TEST UNIV TXRX 64LQFP datasheet.pdf
SENSOR IC TOUCH/PROXMTY 1CH 8DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
IC MMIC LNA 18GHZ-32GHZ datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN DIN HDR 96POS 3ROW STR datasheet.pdf